Top 10 labākie rakstnieki vēsturē


Balstoties uz teoriju, kuru neviens nesaprot labāk kā rakstnieki,  “Raleigh News & Observer” redaktors J. Peders Zane pēc slavenāko britu un amerikāņu rakstnieku pieprasījuma dalās viedoklī par labāko literatūru pasaulē. 125 pazīstami amerikāņu un britu rakstnieki ir izvēlējušies visu laiku labākās grāmatas un autorus.

pasaules slavenākie rakstnieki

New York Times žurnālistu norādījumos iekļauti tādi pazīstami rakstnieki kā: Džonatans Franzens, žurnāls “Times”, atzina viņu par labāko amerikāņu romānistu, romāna “Imperatora bērni” autore Klēra Mesuda, Džoisa Karola Oate, slavenā amerikāņu romāniste un daudzi citi. Rakstnieki sastādīja 10 labāko romānu un rakstnieku sarakstus, pārbaudīja 544 nosaukumus. Romāns saņēma punktus no 1 līdz 10.

Desmit visu laiku izcilākie rakstnieki pēc kopējā punktu skaita:

1. Ļevs Tolstojs – 327

Viens no pazīstamākajiem krievu rakstniekiem un domātājiem, kurš tika atzīts par vienu no labākajiem rakstniekiem pasaulē. Sevastopoles aizsardzības loceklis.
Rakstnieks, dzīves laikā atzīts kā krievu literatūras galva, kura darbs iezīmēja jaunu posmu krievu un pasaules reālisma attīstībā. Tas kļūst par tiltu starp XIX gadsimta klasiskā romāna tradīcijām un XX gadsimta literatūru.
Pazīstamākie darbi – romāni “Karš un miers”, ”Anna Kareņina”, “Augšāmcelšanās”, autobiogrāfiskā triloģija “Bērnība”, “Pusaudža gadi”, “Jaunība”, romāns “Kazaki”, “Ivana Iļiča nāve”, “Kreicera sonāte”, “Hadži Murads”, eseju sērija “Sevastopoles stāsti”, drāmas “Dzīvais mironis” un “Tumsības vara”, autobiogrāfiski reliģiski un filozofiski darbi “Atzīšanās” un “Mana ticība” utt.

slavenais rakstnieks ļevs tolstojs

2. Viljams Šekspīrs – 293

Angļu dzejnieks un dramaturgs, ko bieži uzskata par labāko angļu rakstnieku un vienu no labākajiem dramaturgiem pasaulē. Bieži dēvēts arī par Anglijas nacionālo dzejnieku. Visi darbi, ieskaitot dažus, kas rakstīti kopā ar citiem autoriem, sastāv no 38 lugām, 154 sonetiem, 4 dzejoļiem un 3 epitāfijām. Šekspīra lugas ir tulkotas visās izplatītākajās valodās ​un lielākā daļa tiek uzskatīti par labākiem nekā citu dramaturgu darbi.
Lielākā daļa Šekspīra darbu tika uzrakstīti laika posmā no 1589. gada līdz 1613. gadam. Viņa agrīnās lugas lielākoties ir komēdijas un hronikas, kuras Šekspīrs rakstīja izcili. Pēc tam sekoja viņa darba traģēdiju periods, kurā iekļauti “Hamleta”, ”Karalis Līrs”, “Otello” un “Makbets”, kas angļu valodā tiek uzskatīti par labākajiem. Dzīves beigās Šekspīrs sarakstīja vairākas traģikomēdijas un sadarbojās ar citiem rakstniekiem.

3. Džeimss Džoiss – 194

Īru rakstnieks un dzejnieks, modernisma pārstāvis; Džoiss lielā mērā ietekmēja pasaules kultūru. Šobrīd viņš joprojām ir viens no visvairāk lasītajiem angļu valodas rakstniekiem. 1998. gadā izdevniecība ”Modern Library” sastādīja “100 labāko romānu” sarakstu, kurā iekļauti visi trīs Džeimsa Džoisa romāni: “Uliss” (sarakstā iekļauts kā Nr. 1), “Mākslinieka portrets jaunībā” (sarakstā iekļauts kā nr. 3) un “Finegana vāķēšana” (sarakstā iekļauts kā Nr. 77). 1999. gadā žurnāls ”Time” autoru iekļāva “100 XX gadsimta varoņu un elku” sarakstā, sakot, ka Džoiss ir veicis revolūciju. ”Uliss” tika nosaukts par “visu moderno kustību demonstrāciju”.

4. Vladimirs Nabokovs – 190

Krievu un amerikāņu rakstnieks, dzejnieks, tulks un entomologs.

Nabokova darbiem raksturīga sarežģīta literārā tehnika, varoņu emocionālā stāvokļa padziļināta analīze, kas saistīta ar neparedzamu, dažkārt gandrīz vai trillerim līdzīgu notikumu attīstību. Starp pazīstamākajiem Nabokova romānu darbiem var minēt “Mašeņka”, “Lužina aizsardzība”, “Uzaicinājums uz nāvessodu” un “Dāvana”. Rakstnieka slava plašākā sabiedrības lokā izplatījās pēc strīdīgi vērtētā romāna “Lolita” publicēšanas, kam vēlāk tika radītas dažādas adaptācijas. (1962, 1997).

vladimirs nobokovs slavenais rakstnieks

5. Fjodors Dostojevskis – 177

Viens no nozīmīgākajiem un pazīstamākajiem krievu rakstnieku un domātāju pasaulē. Dostojevska darbiem bija liela ietekme uz krievu un pasaules kultūru. Rakstnieka literārais mantojums daudzējādā ziņā tiek vērtēts kā  viņa dzimtenē, tā ārzemēs. Rietumos, kur Dostojevska romāni ir ļoti populāri kopš divdesmitā gadsimta sākuma, viņa darbam ir bijusi ievērojama ietekme uz liberālo kustību, eksistenciālismu, ekspresionismu un sirreālismu. Daudzi literatūras kritiķi viņu uzskata par eksistenciālisma priekšgājēju. Taču, Dostojevski ārzemēs parasti ievēroja kā izcilu rakstnieku un psihologu, tomēr autora ideoloģija tiek ignorēta vai gandrīz pilnībā noraidīta.

6. Viljams Folkners- 173

Amerikāņu rakstnieks, romānists, Nobela prēmija literatūrā (1949) saņēmējs.

Folkners tika plaši atzīts pēc romāna «Skaņa un dusmas» («Skaņa un dusmas», 1929. gads) publicēšanas. Tomēr Folknera darbi veiksmīgāki šķita kritiķiem, nevis lasītāji, jo tie bija neparasti un sarežģīti. Lai saglabātu ģimeni, Folkners sāka rakstīt scenārijus Holivudai un bija saderinājies 15 gadus no 1932. līdz 1946. gadam. Šo gadu laikā viņš ir uzrakstījis šādus romānus: “Gaisma augustā” (1932), “Absalom, Absalom!» (1936), “Nesakautais” (1938), “Savvaļas palmas” (1939), “Ciemats” (1940) un citi, kā arī romāns īsto stāstu krājumā “Nāc lejā, Mozus” (1942), kurā viņš ietvēra savu slavenāko romānu “Lācis”.

Tikai 1949. gadā Folkners saņēma Nobela prēmiju literatūrā, lai gan viņa darbus Eiropā un dzimtenē lasītāji baudīja jau vairākus gadus.

7. Čārlzs Dikenss – 168

Angļu rakstnieks, romānists un esejists. Viņa mūžā  laikā vispopulārākais rakstnieks angļu valodā, šobrīd viņš ir literatūras klasiķu starpā –  viens no labākajiem XIX gadsimta rakstniekiem. Dikenss savos darbos bieži atsaucās uz reālisma augstumiem, un tas atspoguļojās viņa romānos kā sentimentālisms un brīnišķīgi stāstu sākumi. Slavenākie Dikensa romāni (izdoti atsevišķos izdevumos ar turpinājumu): “Pikvika kluba piezīmes”, ”Olivers Tvists”, “Dāvids Koperfīlds”, “Lielās cerības” un “Stāsts par divām pilsētām”.

čārlzs dikenss slavens rakstnieks

8. Antons Čehovs – 165

Izcils krievu rakstnieks, pazīstams kā pasaules literatūras klasiķis. Pēc profesijas autors bija ārsts. Imperatoriskās Zinātņu akadēmijas goda akadēmiķis (1900-1902). Viens no slavenākajiem dramaturgiem pasaulē. Viņa darbi ir tulkoti vairāk nekā 100 valodās. Viņa lugas, jo īpaši “Kaija”, “Trīs māsas” un “Ķiršu dārzs” vairāk nekā simts gadu garumā, tiek iestudētas daudzos pasaules teātros.

9. Gistavs Flobērs – 163

Franču rakstnieks un reālists, kuru uzskata par vienu no slavenākajiem XIX gadsimta Eiropas rakstniekiem. Daudzi autori, pēc Flobēra metodes, strādāja pie savu darbu stila, izvirzot “precīzu vārdu” (le mot juste) teoriju. Vislabāk pazīstams kā romāna “Bovarī kundze” (1856) autors.

10. Džeina Ostina – 161

Angļu rakstniece,  reālisma aizsācēja britu literatūrā, satīriste –  sarakstījis tā sauktos manieru romānus. Viņas grāmatas ir atzīti kā meistardarbi, kas stāsta par neprātīgu sirsnību un vienkāršību uz dziļas, psiholoģiskas, varoņu dvēselēs radītas traumas un ironiskā, maigā, patiesa “britu” humora fona. Džeina Ostina joprojām pamatoti tiek uzskatīta par angļu literatūras “pirmo lēdiju”. Lielbritānijas koledžās un universitātēs.