Kā izdot grāmatu: Pārskats par tradicionālo un pašizdevniecību


Ikvienam rakstniekam, kurš vēlas kļūt par autoru, ir svarīgi zināt, kā izdot grāmatu. Tas ir bieži sastopams scenārijs – jums ir ideja par grāmatu, bet jūs nezināt, kā šo ideju īstenot no datora ekrāna drukātā veidā vai tiešsaistē.

Tagad, vairāk nekā jebkad agrāk, ir iespējas rakstīt, dalīties un publicēt stāstu – kā arī mijiedarboties ar auditoriju. Neatkarīgi no tā, vai izmantojat tradicionālās izdošanas pieredzi, esat kopā ar aģentu, redaktoru un izdevēju vai vēlaties pats publicēt grāmatu, pilnīgi viss ir jūsu rokās. Jūs izlemjat, kas vislabāk der jums un jūsu darbam.

Mēs iepazīstināsim jūs ar grāmatu izdošanas procesu un sniegsim resursus, lai jūs varētu izvēlēties, kura izdevniecības opcija vislabāk atbilst jūsu darbam. Bet vispirms jums jāuzzina vairāk par tradicionālo un pašizdevniecību.

kā publicēt savu grāmatu

Tradicionālā izdevējdarbība

Tradicionālā grāmatu izdošana ir tāda, kad izdevējs piedāvā autoram līgumu un izdrukā, izdod un pārdod jūsu grāmatu caur grāmatnīcu un citu mazumtirgotāju starpniecību. Izdevējs būtībā nopērk tiesības izdot jūsu grāmatu un maksā jums autora honorāru no pārdošanas.

Ja vēlaties grāmatu izdot tradicionāli, lielākajai daļai rakstnieku jāatrod aģents. Lai tādu atrastu, jums jāidentificē jūsu rakstīšanas stilam atbilstošā kategorija. Ja esat vai vēlaties būt dokumentālās vai zinātniskās literatūras rakstnieks, jums būs jāiesniedz grāmatas piedāvājums ar trim nodaļu paraugiem un katras nodaļas kopsavilkumu. Ja rakstāt daiļliteratūru, manuskriptam jābūt pilnīgam.

Kad šīs darbības ir veiktas, jūs esat gatavs rakstīt vaicājuma vēstuli. Šī vēstule ir tā, ko jūs nosūtīsit potenciālajiem aģentiem. Ir svarīgi pieminēt daļas, kas veido vaicājuma vēstuli. Jums noteikti jāpiemin savas grāmatas kopsavilkums, nodaļas kopsavilkums, tirgus vai auditorija, kurai šī grāmata ir paredzēta, kā arī sevis apraksts.

 

Pašizdevniecība

Pastāv dažādi izdošanas modeļi, ieskaitot drukāšanu pēc pieprasījuma, pilnas maksas, subsīdijas un pašizdevniecību.

Izdevēji pēc pieprasījuma (POD) pieņem visus iesniegumus –  tiek publicēts ikviens, kurš vēlas maksāt. POD izdošana izmanto drukāšanas tehnoloģiju, lai grāmatas ar uzņēmuma starpniecību pa vienai ražotu par rentablu cenu. Grāmatas tiek iespiestas individuāli pēc pasūtījuma saņemšanas. Tādēļ jūs varat pielāgot grāmatas piegādi, lai apmierinātu lasītāju pieprasījumu.

POD samazina izmaksas un novērš vajadzību pēc vietas nepārdoto kopiju glabāšanai. Parasti rediģēšana, korektūra vai mārketings tiek piedāvāti par papildu samaksu, un jūs nopelnāt naudu no pārdošanas ieņēmumiem. Runājot par tiesībām, daži var vērsties pie POD izdevēja noteiktu laiku, taču tas atšķiras atkarībā no izdevēja.

pašizdevniecība grāmatu rakstīšanā

Pilnas maksas izdevējs, pazīstams arī kā grāmatu ražotājs, publicē ikviena darbu, ja vien viņam ir nauda, lai samaksātu par saviem pakalpojumiem. Izgatavotājs drukā un sasien grāmatu par autora naudas līdzekļiem un nepiedāvā rediģēšanas, mārketinga un reklāmas palīdzību. Tomēr autoram pieder iespiestās grāmatas un viņš patur visu peļņu no pārdošanas.

Subsīdiju izdevējs ir līdzīgs pilnas maksas izdevējam, jo autoram ir jāmaksā par grāmatas iespiešanu un iesiešanu. Tomēr šāda veida izdevēji sedz daļu izmaksu rediģēšanai, izplatīšanai, glabāšanai un mārketingam. Šajā gadījumā izdevējam pieder grāmatas, līdz tās tiek pārdotas, un autors nopelna naudu no autoratlīdzības.

Pašizdevniecība prasa, lai autors ieguldītu savu naudu grāmatas izgatavošanai, tirdzniecībai, izplatīšanai un uzglabāšanai. Lai gan tas var būt milzīgs laika ieguldījums, process var būt rentablāks nekā pilnas maksas vai subsīdiju publicēšana.

Kāda ir atšķirība starp pašizdevniecību un tradicionālo izdošanu?

Tradicionālajā izdevējdarbībā izdevējs veic jūsu grāmatas mārketingu, izplatīšanu un uzglabāšanu. Šī ir tradicionālā izdošanas grāmatu rezervēšanas metode, jo autorei nav nekādu izdevumu – galvenie izdevēji gūst peļņu no grāmatas pārdošanas.

Kamēr pašizdevniecībā, atkarībā no tā, kuru izdevēju vai platformu izvēlaties, lielākā daļa darba gulstas uz jūsu pleciem un jūs sedzat visus izdevumus. Galvenās pašizdevniecības priekšrocības ir tas, ka jūs kontrolējat, kad grāmata tiek publicēta, jūs saglabājat visas tiesības uz savu grāmatu un saņemat 100 procentus no peļņas.

Abos gadījumos jums ir iespēja izvēlēties, kādā formātā jūsu grāmata tiks publicēta – iespiesta grāmata, e-grāmata, audiogrāmata, kompaktdisks, dvd un daudzos citos formātos. Ja izvēlaties e-grāmatu, kas būtībā ir grāmata, kas izdota digitālā formā un pieejama e-lasītājos un citās elektroniskās ierīcēs, to var lejupielādēt uzreiz, to var tulkot dažādās valodās un tā dzīvo mūžīgi. Tomēr, tā kā e-grāmatu formāti un failu veidi laika gaitā attīstās un mainās, daudzi, iespējams, būs jāpārveido jaunā failā vai formātā.

grāmatas-pašizdošana

Kā es varu zināt, kurš no tiem man ir vispiemērotākais?

Ja redzat, ka jūsu grāmata drukātā veidā īstenos personīgo mērķi vai arī uzskatāt rakstniecību par hobiju, izvēlieties pilnas maksas izdošanu.

Ja jūs rakstāt ģimenes vēsturi, memuārus vai dzejas grāmatu, kurai ir ierobežota auditorija, un nevēlaties, lai jūsu grāmata tiktu glabāta grāmatnīcās, POD izmantošana, iespējams, ir jūsu priekšrocība. Bieži vien tās nevar atgriezt, tās nepārdod ar atlaidi, un jums nevajadzēs glabāt nepārdotas grāmatas.

Lielapjoma drukāšana, izmantojot pašizdevniecību, var būt vislabākā, ja jums ir izveidota redzama platforma, kas paredzēta auditorijas sasniegšanai gan tiešsaistē, gan bezsaistē (piemēram, vietne, Twitter rīks un Facebook fanu lapa), ja jūs uzticaties saviem lasītājiem jūsu izvēlētajā žanrā/ kategorijā un esat gatavs veltīt savu laiku sava darba mārketingam un popularizēšanai.

Pašpublikācija ir laba iespēja arī tad, ja jums ir laika ziņā sensitīvs manuskripts, jo komerciālas izdevējdarbības uzņēmums var ilgt līdz 18 mēnešiem, lai jūsu grāmata nonāktu no manuskripta līdz galīgajai ražošanai.

No otras puses, šeit ir dažas lietas, kas jāņem vērā. Ja jūs nezināt, kā atrast vai sasniegt savus lasītājus, jums nav tiešsaistes klātbūtnes, nav laika pavadīt tiešsaistē vai nepatīk sociālajos saziņas līdzekļos, vēlaties atrasties grāmatnīcas veida veikalā un ja izdevējs pats rīkojas mārketinga jomā jūsu vietā, labākais risinājums var būt tradicionālais publicēšanas ceļš.

Galu galā jums ir jāizlemj!

 

Kā es varu tradicionāli izdot savu grāmatu?

Kad esat gatavs atrast aģentu, veiciet pētījumu. Iepazīstieties ar tādām vietnēm kā WritersMarket.com un žurnālu Writer’s Digest. Sazinieties ar aģentiem, nosūtot viņiem vaicājuma vēstuli. Vislabākais scenārijs ir tāds, ka kāds no viņiem pieņem jūsu priekšlikumu un piedāvā jums līgumu.