Cik daudz jūs nopelnīsiet rakstot grāmatu?


Maka piezīme: Šis raksts tika uzrakstīts 2012. gadā, kamēr es rakstīju savu grāmatu ”Domā kā rokzvaigzne”. Šī raksta mērķis bija sniegt noderīgus padomus citiem, īpaši maniem daudzajiem konsultēšanās draugiem, kuriem bija interese par visu grāmatas rakstīšanas procesu. 

kā nopelnīt ar grāmatu rakstīšanu

Tomēr es nenodarbojos ar izdevējdarbību, neesmu kontaktējies ar literārajiem aģentiem, un es tiešām nevaru palīdzēt jums nodrošināt jūsu grāmatas publicēšanu, izņemot to ar ko esmu dalījies šajā rakstā. Es strādāju kā digitālā un satura stratēģis, lai palīdzētu uzņēmumiem ar viņu saturu un digitālo mārketingu, kā arī palīdzu viņiem izveidot programmas, kas labāk savieno manu klientu ar  viņu klientiem. Tajos var ietilpt emuāru autoru vai ietekmētāju informēšanas kampaņas, vai zīmola vēstnieku programmas.  Šeit varat uzzināt vairāk par to, ko es daru, un par dažiem rezultātiem, ko esmu palīdzējis sasniegt saviem klientiem.  Paldies par lasīšanu un veiksmi rakstīšanā! 

Es vienmēr esmu centies būt ārkārtīgi godīgs pret jums, runājot par naudu šajā telpā, jo:

1 – tas palīdz jums uzticēties saturam, kuru šeit veidoju

2 – būt caurspīdīgam man ir ērtāk nekā neskaidram

3 – Pārāk daudziem cilvēkiem šajā telpā ir ļoti nepareizs priekšstats par to, cik daudz naudas šeit tiek vai netiek nopelnīts, kas rada tenkas un rūgtumu, kas ir pilnīga laika izšķiešana

Kopš pagājušajā gadā es pirmo reizi pieminēju, ka es rakstu grāmatu, un tad, kad tā tika publicēta, cilvēki kļuva ieinteresēti rakstīšanas un izdošanas procesā.  Cik ilgu laiku tas aizņēma?  Kā, lai šo procesu sāk?  Un jā, cik daudz naudas viņi var nopelnīt?

kā pelnīt naudu ar grāmatu rakstīšanu

Es gribēju šeit pievērsties naudas daļai, jo es uzskatu, ka pastāv daži lieli un nepareizi priekšstati.  Ir trīs veidi, kā autors nopelna naudu tieši ceļā no viņa grāmatas:

1 – Avanss

2 – Autoratlīdzība par grāmatu pārdošanu

3 – Pašas grāmatas tālākpārdošana (parasti jūs varat iegādāties grāmatu par vismaz pusi no cenas un pārdot to visur, kur jūsu izdevējs to nedara.  Piemēram, jūsu vietnē, bet ne vietnē ”Amazon”)

Avanss  

Vairumā gadījumu, ja jūs rakstāt savu pirmo biznesa grāmatu, jūs varat sagaidīt, ka saņemsiet avansu no 4000 USD līdz 10 000 USD.  Galvenais, kas jāatceras par šo avansu, ir tas, ka tas ir avanss, tāpēc jums šī nauda ir jāatmaksā.  Un atcerieties, ka, ja tā ir jūsu pirmā grāmata, jūs lielākoties esat nepierādīta prece izdevējiem, tāpēc viņi, visticamāk, nedos jums lielāku avansu.

Autoratlīdzība par grāmatu pārdošanu

Vairumā gadījumu izdevēji jums piedāvās līgumu, saskaņā ar kuru jūs saņemsiet 10-15% no autoratlīdzības par katru pārdošanu.  Šim skaitlim ir liela kvalifikācija.  Daži izdevēji piedāvās jums aprēķināt zemo cenu (bruto autoratlīdzība), un citi jums piedāvās aprēķināt peļņas summu, ko viņi nopelna no grāmatas (neto autoratlīdzības).  Tīrā summa parasti ir 50% no grāmatas cenas.

Piemēram, ja grāmatai kā cenrādī norādītā cena ir USD 25,00, tas nozīmē, ka, ja jūsu līgumā teikts, ka jūs saņemat 10% honorāru no saraksta, tad par grāmatu iegūstat 2,50 USD.  Ja jūs saņemat 10% no neto peļņas, jūs iegūtu apmēram 1,25 USD par grāmatu.  No manas pieredzes runājot ar citiem autoriem un saņemot vairākus līgumu piedāvājumus par “Domā kā rokzvaigzne”, šķiet, ka lielākā daļa izdevēju šajā telpā dod priekšroku neto honorāru piedāvājumam.

Turklāt jūs, iespējams, iegūsit augstāku honorāru likmi par e-grāmatām, kā arī jums, iespējams, tiks piedāvāta augstāka honorāru likme, palielinoties grāmatas pārdošanas apjomam.  Jums izdevējam vajadzētu lūgt abus.

Tātad, veiksim nelielu matemātiku:  Pieņemsim, ka par savu grāmatu jūs saņemat avansu 5000 ASV dolāru apmērā un jūs saņemat 10% autoratlīdzību tīro peļņu, un grāmatas saraksta cena ir 25,00 USD.  Tas nozīmē, ka jūs nopelnāt 1,25 ASV dolārus par grāmatu, un jums būs jāpārdod 4000 grāmatas eksemplāru tikai tāpēc vien, lai panāktu līdzsvaru.  Tādējādi vidējie rādītāji saka, ka jūs nekad nenopelnīsiet ne centu no autoratlīdzības, pārdodot grāmatu.  Vidējā ASV zinātniskā vai dokumentālā grāmata gadā pārdod aptuveni 250 eksemplārus, bet visā tās darbības laikā – apmēram 3000 eksemplāru.

Vai esat jau nobijušies?  Mēs pat neesam aptvēruši tam veltīto laiku.

grāmatu rakstīšana un naudas pelnīšana

Tātad, cik ilgs laiks nepieciešams grāmatas rakstīšanai?

Izdevēji atšķiras pēc tā, cik ilgi viņi jums piešķirs grāmatas rakstīšanu.  Liekas, ka ”Wiley” un ”Que/ Pearson” vēlas, lai vairums autoru 3–4 mēnešus veltītu faktiskajam rakstīšanas procesam, pēc tam pārietu uz rediģēšanu utt. (ATJAUNINĀJUMS:  Pārliecinieties, ka pārbaudāt komentārus, Jo ”QUE” Katherine Bull papildina informāciju par to kā rakstīšanas process strādā tieši viņiem.)  Viens no iemesliem, kāpēc es nolēmu sadarboties ar ”McGraw-Hill”, bija tas, ka viņi bija gatavi dot man mazliet vairāk laika DKRZ rakstīšanai, un es faktiski ieguvu apmēram 6 mēnešus rakstīšanai, līdz mēs pārgājām uz rediģēšanas procesu.  Iekļaujot visu grāmatas ”Domā kā rokzvaigzne” rediģēšana un rakstīšana aizņēma deviņus mēnešus.

Taču lielākā problēma ir šāda: Jūsu avansa summa ne tuvu nesasniegs laiku, kas jums nepieciešams grāmatas rakstīšanai.  Pieņemsim, ka grāmatas rakstīšanai jūs tērējat tikai 10 stundas nedēļā, un tās pabeigšana prasa 8 mēnešus.  Tās ir 320 stundas, kuras esat ieguldījis šīs grāmatas rakstīšanā.  Pieņemot, ka jūs saņemat avansu 5000 USD, tas nozīmē, ka stundas maksa par grāmatas rakstīšanu bija 15,63 USD.  Uzziņai es veltīju apmēram 25 stundas nedēļā DKRZ 9 mēnešus.

Tātad tas izvirza acīmredzamo jautājumu: Kad jūs atradīsit laiku, lai rakstītu šo grāmatu?  Ja jums jau ir pilna laika darbs, tad naktis un nedēļas nogales, iespējams, pazudīs uz dažiem mēnešiem.  Ja jūs strādājat sev kā es, tad, iespējams, nāksies pieņemt smagu lēmumu – noraidīt kādu darbu, lai varētu strādāt pie jūsu grāmatas.  Kas ir tas, ko es nolēmu darīt.

Tagad vēl viena iespēja ir piesaistīt līdzautoru.  Tas uz pusi samazina jūsu darbu, bet, protams, arī uz pusi samazina jūsu saņemto avansa summu un summu, ko jūs nopelnīsit no jebkādas autoratlīdzības nākotnē.

Bet pagaidiet, kā ir ar grāmatas mārketingu un reklamēšanu?

Jā, pēc tam, kad rakstīšana un rediģēšana ir pabeigta (patiešām tas sākas mēnešus pirms tam), jums pēc tam ir jāsāk grāmatas mārketings un reklamēšana.  Viena lieta, kurai es gribēju pieskarties, ir centieni iekļūt bestselleru sarakstos, par kuriem liela daļa autoru satraucas, rakstot grāmatu.

Ideja ir šāda:  Ja vienas nedēļas laikā varat pārdot pietiekami daudz grāmatas eksemplāru (parasti labākā likme ir izlaišanas nedēļa), tad grāmata var pretendēt uz bestselleru sarakstiem.  Cik eksemplāru jums jāpārdod, ir ļoti neskaidrs un mainīgs skaitlis, un tas var būt atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, no tā, kādas citas grāmatas iznāk tajā pašā nedēļā. Medicīnas grāmatas parasti ir grūti pārdot, jo internetā ir daudz informācijas kvalitatīvās vietnēs. Kopumā šķiet, ka nepieciešami vismaz 2000-3000 eksemplāru, kas pārdoti vienas nedēļas laikā.   Tā kā mēs jau esam noskaidrojuši, ka vidējā zinātniskā vai dokumentālā grāmata visā tās darbības laikā nepārdod 3000 eksemplāru, tad varat izdomāt savas grāmatas izredzes iekļūt visvairāk pārdoto preču sarakstā.  Ja jums adresātu sarakstā nav 100 000 cilvēku, veiksmi.

grāmatu rakstīšana

Šī ir vieta, kur es visu patiešām salaidu grīstē.  Tagad es sāku plānot savu DKRZ mārketingu, tiklīdz sāku strādāt pie tās pirms gada.  Es jau agri sapratu, ka šī grāmata, visticamāk, neveidos nekādus bestselleru sarakstus.  Atkal, man vienkārši nav pietiekami lielas platformas, lai koncentrētā laika posmā veiktu nepieciešamos pārdošanas apjomus.  Bet tas, ko es izdomāju, ir pārdot pēc iespējas vairāk priekšpasūtījumu gadā, kas ir pirms grāmatas izlaišanas.  Balstoties uz manu pētījumu, es sapratu, ka ”Amazon” visus iepriekšējos pasūtījumus uzskatīs par “jauniem pārdošanas apjomiem” palaišanas nedēļā (vai kad viņi oficiāli sāks piedāvāt grāmatu pārdošanai).  Tātad tas, ko es sāku darīt pagājušajā gadā, bija runāšana un darbs apmaiņā pret iepriekšējiem pasūtījumiem!  Piemēram, es varētu atteikties no runas maksas par šo pasākumu, ja viņi piekrīt iepriekš pasūtīt 100 DKRZ kopijas.

Mana domāšana bija šāda:  Pieņemsim, ka es pārdodu 500 iepriekšēju pasūtījumu no DKRZ, un, kad grāmata tiks laista klajā aprīlī, šie 500 iepriekšējie pasūtījumi tiks uzskatīti par grāmatas “jauniem” pārdošanas apjomiem un palielina DKRZ par pārdošanas rangu.  Diemžēl izrādās, ka es kļūdījos par to, kā ”Amazon” aprēķina pārdošanas apjomus.  Pētījumi par visu šo šķita neskaidri par dažām lietām, un viena no tām bija par to, kā ”Amazon” rīkojas ar lielapjoma pārdošanu.  Tātad pēc mēnešiem, kad tika pieņemti priekšpasūtījumi naudas vietā, es beidzot uzzināju, ka ”Amazon”  lielos apjoma pasūtījumus uzskata par vienu izpārdošanu.  Piemēram, ja jūs iepriekš pasūtāt manas grāmatas 100 eksemplārus, Amazon to uzskatīs tā, it kā jūs tikai iepriekš pasūtījāt VIENU eksemplāru, jo pasūtījums tiek veikts VIENĀ kredītkartē.

Kas būtībā nozīmēja ”Amazon” acīs, es pārdevu par vairākiem simtiem mazāk eksemplāru, nekā es patiesībā.  Informācijai – grāmatas pārdošanas rangs 1. aprīlī sasniedza augstāko atzīmi – 20 600.  Ja katrs pasūtījums tiktu ieskaitīts individuālā pārdošanas apjomā, grāmatas pārdošanas pakāpe, visticamāk, būtu aptuveni 500 vai mazāka, laižot to klajā.  Kas būtu veicinājis daudzus papildu pārdošanas apjomus, jo tas būtu daudz pamanāmāk parādīts vietnē, karsto jauno izlaidumu sarakstos utt.  Mūžu dzīvo, mūžu mācies.  Galvenais iemesls, kāpēc es gribēju runāt par mēģinājumiem izveidot bestselleru sarakstu, ir tas, ka to ir tiešām grūti izdarīt ar savu pirmo grāmatu, ja vien jums nav milzīgas reklāmas platformas.

Kāpēc lai kāds jebkad gribētu rakstīt grāmatu?    

Manuprāt, jūs nerakstāt grāmatu, lai nopelnītu naudu, bet jūs rakstāt grāmatu, lai sāktu sarunu.  Jūs rakstāt grāmatu tāpēc, ka jums ir ideja, kura jūs aizrauj un ar kuru vēlaties dalīties ar pasauli.  Ja citi uzskata šo ideju par vērtīgu, jūs varat  netieši nopelnīt naudu no savas grāmatas. Es uzrakstīju ”Domā kā rokzvaigzne”, jo es gribēju, lai zīmoli iemācītos, kā klientus padarīt laimīgus, iemācoties, kā būt labākiem tirgotājiem no rokzvaigznēm. Es gribēju uzņēmumiem sniegt pilnīgu  pamatu, lai varētu radīt un uzsākt veiksmīgu zīmola vēstnieku programmu, jo par šo tēmu nebija pieejams daudz informācijas.

Taču patiesībā es domāju, ka labākais veids, kā sākt rakstīt grāmatu, ir vēlēšanās radīt kaut ko vērtīgu citiem, kas viņiem ļaus radīt kaut ko pozitīvu.  Grāmata, kas viņiem būs  kā palīglīdzeklis, kas ļautu sasniegt savus mērķus un gūt lielākus panākumus.

Ja jūs spējat to visu izdarīt, tad nauda pati par sevi parūpēsies.

ATJAUNINĀJUMS:  Komentāru saņemšana no citiem, norādot, kā grāmata jums šķiet ticama un vairo jūsu izpratni un kā TAS naudu noved pie jums.  Tas viss ir pilnīgi pareizi, bet tas, kā jūs pozicionējat savu grāmatu, ir ļoti svarīgi.  Ja jūs rakstāt savu grāmatu un vienlaikus domājat par to, kā tā radīs lielākas runu sniegšanas maksas un augstākas konsultāciju likmes, tas var viegli ietekmēt jūsu rakstīto.   Kā Ketija stāstīja man, strādājot pie DKRZ “vairums lietu, ko autori pievieno savām grāmatām, lai tās izklausītos gudras, liek lasītājam justies muļķīgam”.  Lieta ir tāda, ka, rakstot grāmatu apzināti kā līdzekli, lai nopelnītu vairāk naudas, iespējams, tas padarīs grāmatu mazāk vērtīgu lasītājam, jo tā nebūs tik koncentrēta uz to, kas ir vislabākais un vērtīgākais lasītājam.  Tāpēc uzrakstiet grāmatu, kas palīdz lasītājam darboties neatkarīgi no tā, ko viņi dara (piemēram, izveidojot veselīgas maltītes aizņemtām māmiņām vai palīdzot uzņēmumiem izveidot pārsteidzošas zīmola vēstnieku programmas), un nauda parūpēsies pati par sevi!