10 pārsteidzoši vienkārši soļi, kā uzrakstīt grāmatu


Rakstīt ir viegli. Viss, kas jums jādara, ir jāizsvītro nepareizie vārdi.

Mark Twain

Sarežģītākā grāmatas rakstīšanas daļa noteikti nav panākt tās publicēšanu. Tā ir rakstīšana pati par sevi. Šajā rakstā aplūkosim 10 soļus, kā uzrakstīt grāmatu, papildinot ar vēl 10 soļiem.

Spied šeit, lai lejupielādētu bezmaksas gidu ar šiem 20 soļiem.

Kā veiksmīgs piecu grāmatu autors, es nevilcinoties varu jums atklāt, ka grūtākā daļa rakstnieka profesijā ir apsēsties un izdarīt darbu. Grāmatas nerakstās pašas. Jums ir jāiegulda sevi visu, lai radītu kaut ko īpašu.

Vairākus gadus es sapņoju būt par profesionālu rakstnieku. Es ticēju, ka man ir svarīgas lietas, kuras vēlos pavēstīt pasaulei. Tomēr, kad atskatos, ko patiešām nozīmē kļūt par rakstnieku, es saprotu cik patiesībā šis process bija citāds, kā manas ekspektācijas par to.

Lai iesāktu, viss nesākas ar to, ka jūs apsēžaties un sākat rakstīt grāmatu. Tā rakstīšana nenotiek. Jūs uzrakstiet teikumu, tad rindkopu, un tad, ja jums paveicas, visu nodaļu. Rakstīšana notiek pa lēcieniem, pa daļām un gabaliem. Tas ir process.

Veids, kā paveikt darbu, nav sarežģīts. Jūs sākat ar pirmo soli, tad ejat tālāk un tālāk. Atskatoties uz grāmatām, kuras esmu uzrakstījis, es varu redzēt, ka veids, kā tās tapušas ir ne tik pacilājošs, kā varētu domāt.

Kā uzrakstīt grāmatu

Šajā rakstā es jums iemācīšu fundamentālas lietas, kas jādara, lai uzrakstītu grāmatu. Esmu smagi strādājis, lai šo padarītu praktisku un viegli uztveramu tā, lai jūs veiksmīgi sāktu.

Pievērsiet uzmanību: ja jūs sapņojat radīt pasaulslavenu grāmatu, kā tas izdevās man un jūs interesējaties par strukturētu plānu, kā virzīties caur rakstīšanas procesam, raksta beigās atradīsiet noderīgu informāciju.

Bet tagad, sāksim. Ko tas nozīmē uzrakstīt grāmatu? Tas notiek trīs fāzēs:

  • Sākums: jums ir jāsāk rakstīt. Tas varētu likties pašsaprotami, tomēr tas varētu būt visnozīmīgākais procesa solis. Jūs varat uzrakstīt grāmatu, saprotot, kas ir tas, par ko rakstīsiet un kā jūs to rakstīsiet.
  • Esiet motivēts: kad sākat rakstīt, jūs saskarsieties ar šaubām par savām spējām un simts citām pretestībām. Jau laikus plānojot šādus šķēršļus, jūs nepadosieties, kad saskarsieties ar tiem.
  • Nobeigums: nevienu neinteresē grāmata, kuru jūs gandrīz uzrakstījāt. Mēs gribam lasīt grāmatu, kuru tiešām esat pabeidzis, kas nozīmē, ka tas, kas jūs padara par rakstnieku, ir spēja ne tikai sākt kādu projektu, bet arī to pabeigt.

Zemāk atradīsiet 10 pavisam vienkāršus soļus, kas ietilpst katrā no šīm trīs lielajām stadijām un 10 papildu soļus. Es ceru, ka tas jums palīdzēs saņemties un pabeigt uzrakstīt grāmatu, par kuru jau sen sapņojat.

Stadija Nr. 1: Sākt

Mums visiem ir ar kaut ko jāsāk. Kas attiecas uz grāmatas rakstīšanu, pirmā stadija sastāv no četrām daļām:

  1. Izdomāt, par ko būs grāmata

Laba grāmata vienmēr ir par kaut ko. Uzrakstiet jūsu grāmatas pamatdomu vienā teikumā, tad paplašiniet to rindkopā un tad izpletiet vienā lapas pusē. Pēc tam, uzrakstiet iespējamo grāmatas saturu, kas palīdzēs jums orientēties rakstīšanas procesā, tad sadaliet katru no nodaļām apakšnodaļās. Domājiet par grāmatu kategorijās sākums, viedus un nobeigums. Viss, kas ir sarežģītāks, radīs jucekli.

2. Nosakiet dienas vārdu normu

John Grisham sāka savu rakstnieka karjeru, kā jurists un jaunais tētis – citiem vārdiem sakot, viņš bija ļoti aizņemts. Tomēr, viņš cēlās stundu vai divas agrāk, lai dienā uzrakstītu vienu lapu. Pēc dažiem gadiem viņam jau bija novele. Viena lapa dienā nozīmē apmēram 300 vārdus. Jums nav jāraksta daudz. Jums tikai jāraksta bieži. Nosakot dienas mērķi, jūs varēsiet vieglāk arī kaut ko sasniegt. Izvēlieties kaut ko mazu un sasniedzamu, tādējādi varēsiet sasniegt savu mērķi katru dienu.

3. Nosakiet laiku, kad strādāsiet pie grāmatas

Noteiktība padara radošumu vieglāku. Jums ir vajadzīgs ikdienas termiņš, lai padarītu darbu – tā jūs varat pabeigt rakstīt. Nekad neizlaidiet termiņu, neļaujiet sev padoties tik vienkārši. Nosakot ikdienas rakstīšanas laiku un termiņu un regulāri rakstot, jums nebūs laiks domāt par to, kad jūs rakstīsiet. Kad ir laiks rakstīt, jūs rakstīsiet.

4. Katru reizi rakstiet vienā vietā

Ir vienalga, vai tas ir restorāns vai virtuves galds. Tam tikai ir jābūt citādam, kā vietai, kur darat citas lietas. Padariet savu rakstīšanas vietu par īpašu vietu, tā, ka tad, kad tur ieejat, esat gatavs strādāt. Tam jums ir jāatgādina par jūsu apņemšanos pabeigt grāmatu. Un atkal, mērķis šeit ir nevis domāt, bet sākt rakstīt.

Stadija Nr. 2: Lielais darbs

Tagad ir laiks ķerties klāt. Šeit aplūkosim nākamos trīs soļus, lai palīdzētu pabeigt grāmatas rakstīšanu:

5. Nosakiet kopējo vārdu skaitu

Galvā sāciet ar beigām. Līdzko esat sācis rakstīt, jums vajag nolemt par savas grāmatas kopējo vārdu skaitu. Piemēram, iedomājieties par darbu, kas ir 10 000 vienības un brutāli sadaliet to pēc nodaļu skaita. Šeit daži galvenie principi:

  • 10,000 vārdi = parastais papīrs . Lasīšanas laiks = 30-60 minūtes.
  • 20,000 vārdi = neliela e-grāmata vai stāsts. Komunistiskās partijas manifests ir piemērs šim, sastāvot no 18,000 vārdiem. Lasīšanas laiks 1-2 stundas.
  • 40,000–60,000 = standarta grāmatas garums/romāns. Lielisks piemērs šim ir Lielais Getsbijs. Lasīšanas laiks = trīs līdz četras stundas.
  • 60,000–80,000 = bieza grāmata/ standarta romāna garums. Lasīšanas laiks = četras līdz sešas stundas.
  • 80,000–100,000 vārdi = ļoti gara grāmata/ garš romāns. Četru stundu darba nedēļa ietilpst šajā kategorijā.
  • 100,000+ vārdi = episki garš romāns/akadēmiska satura grāmata/biogrāfija. Lasīšanas laiks sešas līdz astoņas stundas. Stīva Džobsa biogrāfija ietilptu šajā kategorijā.

6. Nosakiet sev nedēļas mērķus

Jums nepieciešams nedēļas mērķis. Skaitiet to vārdu skaitā. Priecājieties par padarīto darbu, tikmēr atzīstot arī, cik daudz vēl darba atlicis. Jums ir nepieciešams kāds mērķis un arī veids, kā nomērīt padarīto. Tas ir vienīgais veids, kā jebkad esmu kaut ko uzrakstījis: nosakot darbiem termiņus.

7. Saņemiet atsauksmes

Nekas nav sliktāks rakstot grāmatu, kā tas, ka jums to būtu jāpārraksta, ja neesat ļāvis nevienam to apskatīt. Izvēlieties dažus uzticamus padomdevējus, kas jums ļaus saprast, kas ir tas, par ko ir vērts rakstīt. Tie var būt draugi, ģimene, izdevēji. Atrodiet kādu, kas tiešām jums sniegs patiesu atsauksmi jau pietiekami laicīgi, lai zinātu, ka dodaties pareizajā virzienā.

Stadija Nr.3: Nobeigums

Kā jūs zināsiet, kad viss ir pabeigts? Atbilde īsumā: jūs nezināsiet. Tāpēc šeit lasi, kā veiksmīgi pabeigt grāmatas rakstīšanas procesu:

8. Apņemieties nosūtīt

Neskatoties ne uz ko, pabeidziet grāmatu. Nosakiet termiņu, vai ļaujiet, lai to izdara kāds cits. Tad palaidiet to pasaulē. Nosūtiet to izdevējam, palaidiet to Amazon, dariet jebko, lai tas nonāk pie cilvēkiem. Vissliktākais būtu atkāpties no tā, ko esat uzrakstījis. Tas jūsu darbu nepadarīs par labāko un neļaus jums dalīties savās idejās ar citiem.

9. Pieņemiet neveiksmes

Tā kā esat sasniedzis jau procesa beigas, ziniet, ka tas var būt grūti. Vienkārši pieņemiet to, ka var būt arī neveiksmīga grāmata un pažēlojiet sevi. Tas ir tas, kas jūs uzturēs – apņēmība turpināt, nevis grūti sasniedzamie perfekcijas standarti.

10. Uzrakstiet vēl vienu grāmatu

Lielākā daļa no autoriem ir pārņemti ar savu pirmo grāmatu. Es noteikti biju, tomēr bez tās pirmās grāmatas, jūs nekad neiegūsiet tās mācību stundas. Tāpēc palaidiet savu darbu, kļūdieties un mēģiniet vēlreiz. Tas ir vienīgais veids, kā kļūt labākam. Jums ir jātrenējas, kas nozīmē, ka ir jātrupina rakstīt.

Visi rakstnieki ar kaut ko sāk, un lielākā daļa no tiem sāka iespiežot rakstīšanu savā ikdienas dzīvē. Tas ir tas, kā es sāku un var būt ari tas, kā sākt jums. Tie, kuriem izdodas, ir tie, kas nepadodas un turpina. Jūs varat darīt to pašu.

Iemesli, kāpēc cilvēki bieži nepabeidz iesākto grāmatu

Katru gadu miljoniem grāmatu tā arī netiek pabeigtas. Grāmatas, kas būtu varējušas palīdzēt cilvēkiem, veicinātu skaistumu un pasaules gudrību. Tomēr tās nekad nav līdz tam nonākušas. Vienā vai otrā virzienā, vienmēr tam ir viens iemesls: autors ir padevies.

Varbūt esat saskāries ar šo. Esat iesācis grāmatu, bet neesat to pabeidzis. Jūs esat iestrēdzis un nezināt, kā nobeigt.  Vai arī esat pabeidzis savu manuskriptu, bet nezināt, ko darīt tālāk. Vēl sliktāk, esat uzrakstījis grāmatu, bet nevienam tas neinteresē. Neviens to nav nopircis vai nelasa.

Esmu tur jau bijis.

Patiesībā, pirmās pāris grāmatas, ko uzrakstīju, nebija nemaz tik veiksmīgas – pat izvēloties tradicionālo izdevēju. Tas man prasīja vairākus gadus, lai to iemācītos. Bet šeit ir tas, ko man neviens nekad nebija teicis :

Pirms jūs publicējat dižpārdokli, jums tas ir jāuzraksta./ Jeff Goins

Tas, ko ar šo gribēju teikt, ka ir tik daudz rakstnieku, kas apsēžas, lai uzrakstītu savu meistardarbu, domājot, ka tas ir vienīgais, kas ir jādara. Tikai apsēdieties un rakstiet. Tomēr, kā esmu izpētījis no pasaulē apdāvinātākajiem un veiksmīgākajiem autoriem, tas nav tas, ko meistari dara. Tas ir daudz apzinātāk, kā vienkārši apsēsties un ļauties plūst vārdiem.

Katram lieliskam rakstniekam ir nepieciešama uzticama sistēma. Jūs un es esam dažādi. Bet autora sistēma, kā viņi rada dižpārdokļus vienu pēc otra, ne vienmēr ir vieglākā lieta, ko sasniegt. Tāpēc, lai izdzīvotu, es sev esmu izveidojis grāmatas rakstīšanas ietvaru, kas strādā. Tas ir tas, ko es saucu  “metode, kā uzrakstīt dižpārdokli”, kas palīdz man uzrakstīt grāmatu un publicēt to.

Sī ir daļa, ko nekad neemsu mācījies manā angļu valodas stundā. Radīt darbu, ko pārdot, nenozīmē tikai rakstīt to, ko jūs domājat, kas ir labs. Tas nozīmē atrast ideju kas vienlaikus aizrauj jūs un jūsu lasītājus. Tas nozīmē būt pietiekami apdomīgam un domāt par visu procesu, lai pienācīgi turpinātu.

Citiem vārdiem sakot, svarīgs ir rakstīšanas process. Tam ir liela nozīme. Jums ir ne tikai jāpabeidz grāmata, bet jāuzraksta tāda, kas būs veiksmīga un tiks pārdota. Un ja jūs gribat palielināt iespējas pabeigt grāmatu, jums ir nepieciešams pārbaudīts plāns.

Grāmatu rakstīšana ir mainījusi manu dzīvi. Tas palīdzējis man skaidrāk domāt, atrast savu aizcinājumu, kā autoram un ir piedāvājis nebeidzamas iespējas, kā uzrunāt pasauli un manu ģimeni.

Ja esat apņēmies darīt to pašu, spiediet šeit, lai iegūtu bezmaksas plānu, kā uzrakstīt grāmatu.

Bonus: Vēl 10 ieteikumi, kā labāk rakstīt!

Ja jums nepieiešama palīdzība, kā būt motivētam, šeit lasi vēl 10 padomus, kas palīdzēs jums nepadoties procesa laikā :

11. Vienlaikus rakstiet tikai vienu nodaļu

Uzrakstiet un publicējiet romānu, vienu nodaļu, izmantojot Amazon Kindle Singles, Wattpad, vai daloties ar to, ar jau esošiem lasītājiem.

12. Rakstiet īsāku grāmatu

Jau doma vien, ka ir jāuzraksta 500 lapu bieza grāmata, var būt nogurdinošs. Tā vietā uzraktiet īsu grāmatu, kas sastāv no dzejoļiem un stāstiem. Gari projekti ir nogurdinoši. Sāciet ar mazākiem.

13. Sāciet rakstīt blogu, lai jau laicīgi iegūtu atsaukmes

Jau laikus saņemot atsaukmes, visbiežāk palīdz pārvarēt pirmo uztraukumu. Sāciet veidot mājaslapu WordPress vai Tumblr un izmantojiet to, lai uzrakstītu vienu nodaļu vienā mirklī. Tad kaut kad publicējiet visus rakstus vienā grāmatā ar biezajiem vākiem. Tas nedaudz atsķiras no ierastās blogošanas, tomēr tam piemērojams tas pats koncepts. Esam radījuši bezmaksas rīku, kas palīdzēs jums saprast, kad bloga ieraksti ir gatavi, lai tos publicētu. Apskatiet Don’t Hit Publish.

14. Izveidojiet iedvesmas sarakstu

Jums tas ir nepieciešams, lai nodrošinātu, ka aizvien esat pilns ar jaunām idejām. Nepārtraukti lasiet un izveidojiet sistēmu, kā saglabāt, organizēt un atrast saturu, kas jums nepieciešams. Es izmantoju Evernote, tomēr izmantojiet sistēmu, kas strādā jums.

15. Izveidojiet dienasgrāmatu

Tad pārrakstiet idejas daudz baudāmākas un publicējamas grāmatas fomā, bet izmantojiet kādas ilustrācijas vai skenētus materiālus, kā grāmatas ilustrācijas. Jūs varat pat izdot “deluxe” versijas, kas ir izvērstākas.

16. Ievērojiet konsekvenci

Ir dienas, kad rakstās viegli. Un ir tādas dienas, kad tas ir neiedomājami grūti. Patiesībā iedvesma ir tikai jūsu smagā darba blakus produkts. Jūs nevarat sagaidīt iedvesmu. Mūza patiesībā ir tikai iedoma, kas nesakustēsies līdz sāksiet kaut ko darīt. Demonstrējiet mūzai, kurš ir priekšnieks un kā lietas ir jādara.

17. Regulāras pauzes

Niel Fiore, The Now Habit autore, norāda: “Ir viens galvenais iemesls, kāpēc mēs atliekam: tas mūs apbalvo ar īslaicīgu atelpu no stresa.” Ja jūs esat nepārtrauktā stresā par nepabeigtu grāmatu, jūs nonāksiet pie tā, ka atkāpsieties no sava plāna. Tā vietā ieplānojiet pārtraukumus, stundas pārtaukumu vai pat vairāku dienu pauzi.

18. Izvairieties no traucēkļiem

Izmēģiniet tādus rīkus kā Bear vai Scrivener, kas palīdzēs jums rakstīt vidē, kas ir pilnībā brīva no traucēkļiem. Tādējādi e-pasts, Facebook, un Twitter netraucēs jums strādāt.

19. Rakstiet tur, kur citi raksta (vai strādā)

Ja jums ir grūti ilgstoši rakstīt vienatnē, rakstiet, kur strādā arī citi cilvēki. Kafejnīca vai bibliotēka, kur cilvēki tiešām strādā un ne tikai socializējas, varētu palīdzēt. Ja atrodaties vietā, kur citi cilvēki padara savas lietas, tad jums nebūs cita iespēja, kā vien pievienoties viņiem.

20. Neuzsāciet rediģēt rakstīšanas laikā

Tā vietā, raksti bez jebkādiem aizspriedumiem no sākuma, tad atgriezieties un rediģējiet vēlāk. Tādējādi jums labāk rakstīsies un jūs neiztraucēsiet nepārtrauktā sava darba kritizēšanā. Un jums būs vēl vairāk no rakstītā, ko rediģēt, kad būs tam laiks.